Pocta svatému Janu Nepomuckému (Stanislav Růžička)

19.06.2020

Je tomu už tři sta roků, kdy byla ve Žďáře nad Sázavou zahájena stavba poutního kostela zasvěceného novému českému světci Janu z Nepomuku. To se píše rok 1720, nicméně prvním krokem k prohlášení Jana za svatého v roce 1729 byl proces blahořečení, který byl úspěšně završen v roce 1721 prohlášením Jana za blahoslaveného. Ve žďárském programu pak na něj o rok později navázalo slavnostní vysvěcení nového poutního kostela na Zelené hoře. Další rok bohužel předčasně umírá jeho stavitel, geniální architekt Jan Blažej Santini.

Zdroj: Putování za Santinim
Zdroj: Putování za Santinim


Do pouhých tří let se tak vejdou hned tři významná výročí, která všechna tvoří mezník v historii žďárského kláštera stejně tak jako města s ním spojeného. I to je jedním z důvodů, proč se členové Horácké muziky rozhodli za podpory Kraje Vysočina a Města Žďáru nad Sázavou připravit k těmto výročím projekt mapující projevy hudební lidové kultury spojené s osobností sv. Jana Nepomuckého.

Ve spolupráci s řadou institucí, mezi které patří např. Památník národního písemnictví či ústavy Karlovy univerzity, bylo shromážděno dostatečné množství archivního materiálu k vlastnímu výběru a hudebnímu zpracování.

Snaha o zachování lidového projevu vedla aranžéry a muzikanty k využití pestřejšího nástrojového obsazení souboru a tak vedle tradičního cimbálového obsazení je Horácká muzika rozšířena o dřevěné dechové nástroje včetně hoboje. Stejně tak byly znásobeny pěvecké možnosti přispěním hlasů pozvaných sólistů Pavla Schmidta a Marušky Krábkové a dětského sboru Folklórního souboru Kamínek.

Mohlo by se zdát, že téma programu - pocta sv. Janu Nepomuckému - je přece jenom zaměřeno příliš jednostranně, ale díky dostatku materiálu je výsledek pestrou přehlídkou lidové tvorby uplynulých staletí. Program navíc doplňují úryvky barokních kázání, tak jak byly zaznamenány v dobách největší slávy kláštera.

Ve čtvrtek 25. června v 19 hodin tak budou poutní kostel na Zelené hoře, který aktuálně prochází největší rekonstrukcí za dobu své existence, a jeho návštěvníci svědkem premiéry programu, který má ambici v uvedených výročních letech představit lidovou kulturu žďárského regionu nejen v něm samém, ale i v řadě dalších míst spojených se svatojánskou tradicí.

Stanislav Růžička - houslista, zpěvák a člen spolku Putování za Santinim

© 2018 Horácká muzika / Při výrobě těchto stránek nebyly zlomeny žádné paličky.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!